A cukorbetegség egyik legalattomosabb és legkártékonyabb szövődménye a láb tartós kisebesedése, fekélyesedése, ami sok esetben csonkító műtétekhez vezet. Megfelelő lábápolással és speciális, a diabéteszes láb védelmére készült segédeszközökkel elkerülhetők a szövődmények és az amputációhoz vezető lábszövet károsodások.
A cukorbeteg lábvédelem eszközei
Enyhítik a probléma súlyosságát a diabéteszes cipők és talpbetétek.
Sajnos az átlagos utcai cipőbe nem fér be a diabéteszes talpbetét, mert a cukorbetegeknek készített betét vastagabb, puhább a megszokottnál. Olyan anyagokból épül fel, amelyek a talp alatti nyomást elosztják. Így nem alakulnak ki nagynyomású területek, amelyek a talp fekélyesedéséhez vezethetnek.
A cukorbetegek számára alapvetően fontos a kényelmes, széles lábbelik viselése, mivel lábuk duzzadtabb az átlagosnál. A divatcipők között is számos ilyet kaphat üzleteinkben, de egyedi méretre is készítünk gyógycipőket. A diabéteszes cipők a szokásosnál szélesebbek és mélyebbek. Felsőrészüket úgy alakítják ki, hogy ne legyenek rajta varrások, nyomáspontok. A legfontosabb tulajdonságuk talán mégis az, hogy képesek befogadni a cukorbetegek különleges talpbetétjét.
A cukorbetegek nagy részénél a betegség során a kiserek károsodnak. Orvosi nyelven ezt mikroangiopátiának nevezik. A mikroangiopátia erősen érinti a bőr és a bőr alatti szövetek vérellátását. A rossz vérellátás miatt a bőr és a bőr alatti szövetek megkeményednek, kevésbé elánállóvá válnak. Ahol járás közben a talp terhelődik, ott a bőrön gyakran kóros nyomáspontok alakulnak ki. A rossz vérellátásnak köszönhetően könnyen fekély keletkezhet a lábszáron, a lábfejen és a talpon. Az erek védelmében, a fekély megelőzésére érdemes kompressziós harisnyát és speciális diabéteszes zoknit viselni, már a cukorbetegség kezdeti stádiumában is.
Azok a jó diabéteszes zoknik, amelyek jól illeszkednek a lábhoz, nem szoros a gumírozásuk, nem vágnak be, nem hagynak nyomot a bőrön. Kellemes tapintású anyagból készülnek és plüss talprészük révén kényelmes járást biztosítanak. A széles orrész kialakításának köszönhetően a lábujjaknak is megfelelő hely biztosított.
A diabéteszesek lábának védelmét, a talp terhelésének csökkentését szolgálják a cipőbe helyezhető szilikon talpbélések.
A szilikonos talpbetét tompítja a járáskor fellépő ütközőerőt, védi a sarkat és a lábközépcsontokat. A testsúly talpra nehezedő teherelosztását biztosítja, kíméli a talpat. Vannak olyan szilikonos talpbetétek, melyek antibakteriális, vírus- és gombaölő oldattal kezelt felülettel rendelkeznek. Viselésük során így kisebb a fertőzésveszély kockázata.
A szilikonos sarokék tehermentesíti a sarokcsontot és hatékony a nehezen hegedő sarokrepedések esetén. A szilikon lábujj elválasztó párna védi és szétválasztja a lábujjakat. Megakadályozza a lábujjak egymás fölé kerülését és az ujjak közötti bőrkeményedések kialakulását.
A cukorbeteg lábápolás eszközei
A cukorbeteg lábápolás fontos része a rendszeres és megfelelő bőrápolás is. A cukorbetegek lábát rendszeresen kezelni kell a megfelelő bőrápoló krémekkel. Ezzel megelőzhető a bőr kiszáradása és kirepedezése, a bőrkeményedések és egyéb elváltozások kialakulása.
A kifejezetten diabéteszes lábra kifejlesztett lábápoló krémek rendszeres használatával késleltethető a diabéteszes betegekre jellemző bőrváltozások megjelenése és a későbbi szövődmények kialakulása.
Hidratálja az extrém módon száraz és kemény bőrfelületet, megelőzi a túlmelegedést és általában ellenállóbbá teszi a bőrt.
Mindennapos alkalmazásukkal megszüntethetők a talpon és a sarkon lévő bőrkeményedések, repedések. A lábápoló krémek fokozzák a bőr mikrokeringését, valamint védik a bőrt a gombás fertőzésektől. Akár kúraszerűen, akár megelőző jelleggel rendszeresen használhatóak – mellékhatás nélkül. L-arginin, niacinamid, japánakác-kivonat (rutin), teafaolaj, paprikakivonat, mentol, allantoin, zöld kávé-kivonat, rozmaring olaj, citronella olaj tartalma tökéletes hidratáltságot biztosít a cukorbeteg láb számára. A krém gyorsan felszívódik, finom védőréteget képezve a bőr felszínén.
Rendszeres lábápolással, egy megfelelő lábbelivel és talpbetéttel bizonyos szövődmények elkerülhetőek vagy késleltethetőek, akár a sok cukorbeteget érintő lábamputáció is.
Egyedi cipő méretvételhez előzetes időpont egyeztetés szükséges telefonon, e-mailban, vagy online.
+36 1 239 2380 | Ügyfélszolgálatunk szívesen áll mindenben a rendelkezésére | ugyfelszolgalat@drorto.hu |
Hagyjon üzenetet.