Dr. Boross György: Recseg-ropog és bütykös is – az öregujj ízületi kopásáról
Sokan jelentkeznek rendelésemen a nagylábujj fájdalma és mozgásbeszűkülése miatt. Mit lehet ilyenkor tenni, mi okozza ezt az elváltozást, és miből áll a kezelés? Erről szól aktuális írásom.
A merev nagyujj hátterében – mint neve is mutatja – a nagyujj alapízületének kifejezett mozgásbeszűkülése áll. Jellemző, hogy az ujj mozgatása az alapízület területén erős fájdalommal jár, gyakran kemény csontkinövések is tapinthatók. Járás során a nagyujj normál körülmények között nagymértékben képes felfelé hajlani, ami kóros elváltozásnál a csontkinövések, és az ujj alapízületének kopása miatt alig, vagy egyáltalán nem lehetséges. És hogy mitől alakul ki ez a probléma? Leggyakoribb oka a nagyujj alapízületének gyulladása, túlterhelése, vagy a láb befelé dőlése.
Kezelése
Ortopéd cipővel: A merev talpú cipők a nagyujj fájdalmas felfelé hajlását képesek gátolni, ezáltal a járáskor jelentkező fájdalom csökken. Az egyedileg készített ortopéd cipő talpának elülső harmadát felfelé húzva úgynevezett gördülőtalp alakítható ki, mely még jobban képes kiiktatni a nagyujj fájdalmas mozgását.
Orvosi beavatkozással: A panaszos, duzzadt öregujj alapízületének beinjekciózása – szteroid tartalmú gyulladáscsökkentővel – a tüneteket jelentősen enyhítheti. Amennyiben azonban ezekkel a módszerekkel a fájdalom nem csökkenthető kellőképpen, és a mindennapi tevékenységek végzése is jelentősen akadályozott, műtéti kezelés javasolt. A beavatkozás előtt ambuláns kivizsgálás és röntgenfelvétel szükséges a nagyujj alapízülete állapotának pontos megítélésére, mert ez a választható műtéti megoldást alapvetően befolyásolja. Az operáció altatásban, gerincvelői érzéstelenítésben, vagy esetleg helyi érzéstelenítésben történik. A műtét maximum egy-két napos kórházi bent fekvést igényel, de legtöbb esetben ma már egynapos sebészet keretében is elvégezhető (ilyenkor nem kell egy éjszakát sem a kórházban tölteni, a páciens a műtét után néhány órával otthonába távozhat.) Középsúlyos esetben a képződött csontcsőrök eltávolítása, és az ízület felszabadítása a panaszok megszűnését eredményezi. Súlyos alapízületi porckopásnál az ízület elmerevítése célszerű, mivel megszünteti a fájdalmat, és a járást is könnyebbé teszi. A teljes gyógyulás a műtét típusától függően 1-3 hónap, azonban a mindennapi életbe és a munkába való visszatérés 2-6 hét után (a műtét jellegétől függően) már lehetséges. Nagyon fontos, hogy a beavatkozás, az érzéstelenítés és az utókezelés részleteit, az ezekkel kapcsolatos kérdéseket a beteg az orvossal időben tisztázza.
Akinek ilyen problémája van, javaslom, mielőbb jelentkezzen ortopéd szakorvosnál, hogy panaszait kivizsgálják, és a megfelelő – legtöbbször műtéti – kezelés a lehető legkorábban megkezdődhessen!
Dr. Boross György ortopéd szakorvos, kézsebész
Hagyjon üzenetet.