Dr. Boross György: Ügyetlen és zsibbadó kéz – az alagút szindrómáról
Kellemetlen, ha valamelyik testrészünkön érzészavar lép fel, különösen igaz ez kezünkre! Ha hüvelyk-, mutató- és középső ujjunk zsibbad, ráadásul kiejtjük a kezünkbe fogott tárgyakat, annak oka valószínűleg a csukló alagút szindróma!
A carpal tunnel, vagyis csukló alagút szindróma, az ideg leszorítását jelenti a csukló területén. Ebben az alagútban a nervus medianus, magyarul középső ideg, és még kilenc ín fut az alkarról a kézre. A tünetek akkor alakulnak ki, amikor a nyomás a csatornán belül valamilyen oknál fogva megemelkedik. Amikor ez már az ideg működését befolyásolja, zsibbadás, fájdalom, villanyozó érzés jelentkezhet a kézben és az ujjakban. Súlyosabb esetben a hüvelykpárna izomzatának gyengülése, sorvadása is megfigyelhető. Leggyakrabban az ideget körülvevő inak túlterhelése, gyulladása okoz nyomásemelkedést, de csonttörések, ficamok, és ízületi gyulladás is szűkíthetik a csatornát.
Kivizsgáláskor az idegvezetési sebesség vizsgálat megerősíti a diagnózist és kizárja a más helyen (feljebb) létrejövő leszorítás lehetőségét (váll, könyök). A röntgenvizsgálat a tünetek hátterében lévő csont és ízületi eltérések kizárásában segít.
Az alagút szindróma kezelése
A panaszok spontán javulása ritkán, de néha műtét nélkül is előfordul. A kéz tehermentesítése, a csukló nyújtott helyzetű éjszakai sínezése csökkentheti a csatornán belüli duzzanatot, több helyet hagyva az idegnek. A gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedése szintén a csatornán belüli duzzanatot mérsékli.
Súlyosabb vagy nem javuló esetekben sebészileg kell a csatornát felszabadítani. Az idegre gyakorolt nyomás csökkenését a csatorna tetejét alkotó tenyéri szalag hosszanti átvágásával érjük el. A bőrmetszés hossza módszerenként különböző lehet, de a cél azonos: felszabadítani, megnagyobbítani a csatornát, ezáltal csökkenteni az idegre ható nyomást. A műtét során az inakat körülvevő gyulladásos szövetszaporulatot, hegesedést is eltávolítjuk. A beavatkozás után a műtéti terület körüli érzékenység néhány hétig, esetleg hónapig még fennállhat, a zsibbadás és fájdalom pedig egyénenként különböző idő után múlik el. A szorító erő visszatérése, a kéz eredeti aktivitásának helyreállása akár hónapokig is eltarthat. Akinek ilyen panaszai vannak, javaslom, mielőbb forduljon kézsebész szakorvoshoz, hogy célirányos kezelése mielőbb megkezdődhessen!
Dr. Boross György ortopéd szakorvos, kézsebész
Hagyjon üzenetet.